+420 774 047 387

zákaznická infolinka

Doprava

zdarma nad 1000 Kč

Platba

bezpečný nákup

Vaše rodinná zóna s dětskou módou

BEZPEČNÝ NÁKUP
NAD 1000KČ ZDARMA
VRÁCENÍ ZDARMA
+420 774 047 387
Previous slide
Next slide

Tričko – historie a vznik

Tričko a jeho historie.

Před sto lety se ukázat v tričku venku by bylo považováno za nevychovanost a dnes si bez něho nelze představit skoro žádný šatník. Jak se tričko stalo módou, je naše historická odbočka. Dnes je tričko nejuniverzálnějším a nejdostupnějším prvkem oblečení. Ačkoli ho slovníky často definují jako „sportovní triko bez rukávů“, tričko nenosíme jen do posilovny nebo na běhání. V historii trička mimochodem ani není možné vyčlenit takovou etapu, během které by sloužilo pouze ke sportu.

Doba před tričkem – „Předchůdce“ trička

Za „předchůdce“ trička je považován pánský overal – jednodílný kus používaný jako spodní prádlo, na knoflíky, s dlouhými rukávy a nohavicemi.

V 19. století se kombinéza rozdělila na horní a spodní díl. Výsledná tělová košile se následně vyvinula v to, co se dnes nazývá v angličtině „t-shirt“, neboli „tričko“ v češtině.

Vznik trička

Přestože se tričko ve své moderní podobě objevilo teprve nedávno, historie nezachovala jméno jeho vynálezce.

Podle jedné verze lze rok 1913 považovat za „datum narození“ trička: poté se objevil model spodního trička bez knoflíků a límečku s krátkými rukávy. Nejprve jej nosili námořníci na lodích a v ponorkách.

Podle jiné verze se tričko stalo takovým, když dostalo jméno – „t-shirt“ – „tričko ve tvaru T“. Bavlněný dres bez límečku s krátkými rukávy byl tak pojmenován kvůli svému tvaru připomínajícímu písmeno „T“. Název se objevil ve 20. letech 20. století a téměř okamžitě byl zaznamenán ve slovnících.

Během druhé světové války se „tishortka“ rozšířila jako součást uniformy – nyní se stala prvkem uniformy nejen flotily, ale všech západních armád. Na oblibě mu přidal i časopis Life, který v roce 1942 umístil na jednu ze svých titulních stránek fotografii kadeta střelecké školy letectva v Las Vegas v takovém tričku.

Po návratu domů z války vojáci nadále nosili „tishortku“ i „v civilu“. Tričko měli na sobě i zástupci dělnické třídy. „Tishortka“ se stala velmi populární, byla symbolem jednoty, mužnosti a práce, vzpomínka na ni jako součást vojenské uniformy byla silná. Tento předmět šatníku však ještě nemohl být nazýván módním.

Tričko ve filmu

K výstupu „tishortky“ na módní piedestal pomohl film. Ve filmu „Tramvaj do stanice Touha“ z roku 1951 se Marlon Brando objeví na plátně v jednoduchém bílém tričku, které zvýrazňuje postavu. Obraz hlavního hrdiny v tričku měl obrovský úspěch a stal se klasikou, stejný osud čekal i tričko. Prodeje „Tishortek“ prudce vzrostly. Pokud dříve opustit dům v tričku bylo považováno za nevychovanost, nyní se „Tishortki“ stále častěji objevují jak na obrazovce, tak na jevišti. Trička nosili rebelští hudebníci, fashionisté, hippies a politici.

Tričko jako prostředek sebevyjádření

Nejprve, když se objevila, byla „Tishortka“ jednobarevná, bílá. Ale brzy si výrobci uvědomili, že tričko je „nepopsaná“ reklamní plocha a začali na trička tisknout nápisy a symboly. Za první dochovanou fotografii trička s potiskem se považuje obrázek kadeta z titulní stránky časopisu «Life». I když existují důkazy, že potisky na trička se tiskly dříve. Například v roce 1933 prodával sportovní obchod v Michiganu trička Champion s nápisem Michigan, a v roce 1939 vydala společnost Beefy T Company první reklamní tričko, ohlašující film Čaroděj ze země Oz. V roce 1948 se tričko poprvé stalo „platformou“ pro politickou kampaň: americký guvernér Thomas Edmund Dewey použil tento kus oblečení pro svou volební kampaň.
 
Skutečnou popularitu nápisy na tričkách získaly v 60. letech – a pak ta popularita už jen rostla. Názvy sportovních týmů a hudebních skupin, vtipné (nebo ne) kresby a symboly, agitační nebo provokativní obrázky a prohlášení, loga a slogany značek, portréty, fotografie, abstrakce… Tričko se stalo univerzálním „plátnem“, způsobem mluvení, vyjadřování, forma propagandy, odznak vyznamenání a sounáležitosti – a výjimečně módní záležitost.

Tričko v dámském šatníku

Tričko přišlo do dámského šatníku v 60. letech 20. století, ale skutečnou oblibu si získalo až v 80. letech. Pak byla v módě jak klasická bílá, tak světlé barvy, oversized a vyhrnuté rukávy, kontrastní nápisy, loga a kresby, lem střižený na „třásně“ a krátká trička (topy), která odhalovala pas…

Postupně se trička „uklidnilа“ a kromě kategorií oblečení pro mládež nebo sportovní oblečeníjsou zařazena do seznamu základních věcí. Tričko se dnes dá nosit do fitka, na večírek, do kanceláře i na slavnostní akce – dobře zvolené a nakombinované tričko se hodí téměř všude.

Brigitte Bardot ve filmu «Soukromý život» 1962

Materiál a způsob výroby

Na toto téma připravíme v brzké době pokračování …

Promo k seriálu „Beverly Hills 90210“, 90. léta

Další příspěvky

Tričko – historie a vznik

Tričko a jeho historie. Před sto lety se ukázat v tričku venku by bylo považováno za nevychovanost a dnes si bez něho nelze představit skoro

Co jste nevěděli o bavlně?

Pojďme se podívat o pár staletí zpátky Během své existence získalo „bílé zlato“ mnoho neobvyklých legend a faktů. Pojďme si o nich říct něco víc!

O bavlně – 1. díl

O bavlně – vyprávění na pokračování. Rádi bychom představili vám, našim zákazníkům, kvalitní zboží, o kterém víme odkud pochází, jak vzniklo, z čeho a jak se

Akce

Produkty do 249 Kč

Novinky

Nové produkty

Dárkové poukazy

Vyberte podle produktu

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Vyberte z kolekce

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty