+420 774 047 387

zákaznická infolinka

Doprava

zdarma nad 1000 Kč

Platba

bezpečný nákup

Vaše rodinná zóna s dětskou módou

BEZPEČNÝ NÁKUP
NAD 1000KČ ZDARMA
VRÁCENÍ ZDARMA
+420 774 047 387
Previous slide
Next slide

Co jste nevěděli o bavlně?

Pojďme se podívat o pár staletí zpátky

Během své existence získalo „bílé zlato“ mnoho neobvyklých legend a faktů. Pojďme si o nich říct něco víc!

Za rodiště bavlny je považována Indie. Podle archeologů se bavlna začala pěstovat asi před 12 000 lety. Ve staroindických písmech se říkalo, že bavlněná vlákna se používají na polštáře bohů, na nichž spánek pomáhá najít mír.

Hérodotos v roce 445 před n. l. o výrobě bavlněných tkanin v Indii napsal: „Existují divoké stromy, na nichž místo ovoce roste vlna, jejíž krása a kvalita převyšuje vlnu získanou z ovcí. Indové vyrábějí oblečení z této dřevité vlny.“
Ve středověku lidé věděli, že bavlna byla sbírána z rostliny, ale málokdo to viděl na vlastní oči. Mnoho lidí dokonce věřilo, že se jedná o polo-rostlinu-polo-zvíře, z jehož plodů se rodí zvířata jako jehňata.

Ač může být těžké si to představit, nit v první žárovce Thomase Edisona byla vyrobena z bavlny. Po testování 2 000 různých materiálů se vědec rozhodl pro opálené bavlněné nitě kvůli jejich vlastnostem: vydržely nejdéle a nehořely.

Jak tedy bavlna funguje?

Z jedné tuny bavlny lze vyrobit přibližně 7200 metrů látky, 54000 cívek nití, 360 kilogramů vaty, 110 kilogramů bavlníkového oleje, 16 kilogramů mýdla.

Bavlněná vlákna mají úžasné hygroskopické vlastnosti (schopnost látky snadno pohlcovat a udržovat vzdušnou vlhkost): mohou absorbovat kapaliny 27 krát více, než je jejich vlastní hmotnost. Bavlna se zároveň při zvlhnutí stane pružnější a pevnější. Geniální!

Přírodní bavlna má na rozdíl od zažitých představ tři barvy: bílou, hnědou a zelenou a kořen bavlny může dosahovat délky až tří metrů. Ať už je to jakkoli, bavlněné tkaniny jsou cenné nejen pro úžasné příběhy o nich, ale také pro své fyzikální vlastnosti: jsou prodyšné, měkké a lehké, příjemné na nošení, odolné proti roztržení a vysokým teplotám. Proto se při výrobě oblečení pro děti nejčastěji používá bavlna.

Tak co na bavlnu říkáte teď? Máte ji rádi tak jako my? Vyzkoušet nejvyšší kvalitu bavlny můžete v naší baby kolekci DELTA, která je vyrobená právě z nejjemnějších vláken, s ohledem na jemnou pokožku našich nejmenších.

Další příspěvky

Tričko – historie a vznik

Tričko a jeho historie. Před sto lety se ukázat v tričku venku by bylo považováno za nevychovanost a dnes si bez něho nelze představit skoro

Co jste nevěděli o bavlně?

Pojďme se podívat o pár staletí zpátky Během své existence získalo „bílé zlato“ mnoho neobvyklých legend a faktů. Pojďme si o nich říct něco víc!

O bavlně – 1. díl

O bavlně – vyprávění na pokračování. Rádi bychom představili vám, našim zákazníkům, kvalitní zboží, o kterém víme odkud pochází, jak vzniklo, z čeho a jak se

Akce

Produkty do 249 Kč

Novinky

Nové produkty

Dárkové poukazy

Vyberte podle produktu

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Tričko

Vyberte z kolekce

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty

Nové produkty